0 0

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Përbërësit

150 Butter
100 Skim Milk

Vlerat ushqyese të recetës

11gr
Proteina
400
Kalori
100
Karbohidrate

Bookmark this recipe

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Trileçe

Trileçe

Torta e ftohte Trilece ose ne gjuhen origjinale “Pastel de Tres Leches” e ka marre kete emer pikerisht nga 3 llojet e qumeshtit qe ajo perdor (leche ne spanjisht do te thote qumesht). Egziston akoma konflikti se cili vend e krijoi i pari qe ne vitet 1900. Mendohet te kete ardhur nga vendasit e Nikaraguas apo te Meksikes, por versioni i dyte ka themele me te forta. Kjo embelsire shijohet shume edhe ne Kube, Porto Riko, Guatemale dhe… sigurisht ne Shqiperi!
Kuzhina:

Përbërësit

Udhëzimet

Shperndaje

Hapat

1
KRYER

1

Fillimisht ndajme te bardhat nga te verdhat e vezeve. Duhet te kemi shume kujdes qe te dyja te jene ndare ne menyre perfekte, por mbi te gjitha asnje pike nga e verdha te mos jete tek e bardha.
Rrahim te bardhat e vezeve me pak kripe derisa te na formohet nje krem i qendrueshem qe nuk bie nga ena, 30 sekonda deri ne 1 minute.

2
KRYER

2

Shtojme sheqerin dhe te verdhat e vezeve duke e rrahur edhe per maksimumi 5 sekonda.

Shtojme miellin dhe pluhurin pjekes te situr dhe e perziejme masen me kujdes me ndihmen e nje spatule ne menyre qe volumi te mos bjere.

3
KRYER

3

Vendosim nje leter furre vetem ne bazen e taves dhe shtojme brumin duke e niveluar mire.

E pjekim pandispanjen ne 180°C per 25-30 minuta, apo derisa te kete marre ngjyre te arte te lehte ne siperfaqe.

Recipe Reviews

There are no reviews for this recipe yet, use a form below to write your review
e kaluara
Steamed broccoli with vinegar
Featured Image
tjetra
Cheesecake me pjekie me fruta pylli
e kaluara
Steamed broccoli with vinegar
Featured Image
tjetra
Cheesecake me pjekie me fruta pylli

Shto nje koment